30 rokov zahraničnej politiky Slovenska

Typ eventu
konferencia
dátum
27. 04. 2022
čas
13:00
Miesto
Malý Berlín - Hlavná sála
Organizátor
Wetzler Institute
Vstupné
predpredaj: 5 EUR, na mieste: 8 EUR, študenti, seniori a ZŤP: 4 EUR

Príbeh slovenskej zahraničnej politiky sa začal písať už v septembri 1990, vytvorením slovenského ministerstva medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky pod vedením Milana Kňažka a neskôr Pavla Demeša.

Slovenská diplomacia od prvopočiatkov čelila mnohým a ťažkým výzvam. Turbulentné roky transformácie (1990 – 92), následné delenie spoločného majetku a veľvyslanectiev (1992 – 93) a nedostatok kariérnych diplomatov vyvažovalo nasadenie mladých profesionálov, z ktorých mnohých k prvým znalostiam profesionálnej diplomacie viedol Karol Rybárik a o diplomacii v praxi ich učil Eduard Kukan. Tí s vervou prevzali pomyselnú vlajku slovenskej diplomacie a dodnes tvoria kostru slovenskej zahraničnej politiky

Aké sú však svedectvá a spomienky diplomatov naprieč rokmi budovania slovenskej zahraničnej služby, ktorí v novodobej histórii dosiahli prostredníctvom svojej práce medzinárodné úspechy a uznanie? Aké výzvy stoja pred súčasnou generáciou diplomatov? Čo čaká slovenskú zahraničnú politiku v tretej dekáde 21. storočia? O tom sa budeme rozprávať dialógoch o troch desaťročiach našej diplomacie.

Nazrime spolu do pamätí tých, ktorí písali prvé kapitoly slovenskej zahraničnej politiky. Poďme spoločne diskutovať o našej geopolitickej súčasnosti s tými, ktorí ju formujú i s tými, ktorí analyzujú jej dopady. Zároveň podniknime malý exkurz do budúcnosti, ku ktorej všetci spolu vzhliadame. Aká bude zahraničnopolitická budúcnosť Slovenska? Ako uchrániť bezpečnosť a prosperitu Slovenska?

PROGRAM

13.00 h – 13.10 h | otvorenie
13.10 h – 13.25 h | Keynote speech, spomienka na Eduarda Kukana, nestora slovenskej diplomacie / Pavol Demeš – minister medzinárodných vzťahov Slovenskej
13.30 h – 15.00 h | Slovenská zahraničná politika v 21. storočí (súčastnosť a budúcnosť) / hostia: Martin Klus, ďalších postupne dopĺňame
15.00 h – 15.15 h |
Coffee break
15.15 h – 16.45 h | Ako sme budovali zahraničnú politiku? / hostia: Pavol Demeš a Mikuláš Dzurinda
16.45 h – 17.15 h | Coffee break
17.15 h – 18.45 h | (Ne)bezpečná Stredná Európa v odraze vojny na Ukrajine / hostia: Katarína Cséfalvayová, Lucia Yar, Marián Majer

Slovenská zahraničná politika v 21. storočí (súčastnosť a budúcnosť)
Slovensko je už skoro dve desaťročia stabilným členom euroatlantických štruktúr. Po vstupe do Európskej únie, využívame benefity otvorenej ekonomiky a spoločnosti, lenže stále nie sme skutočnými Európanmi. Chráni nás bezpečnostný dáždnik NATO, no veľká časť populácie a politikov je stále mentálne ukotvená vo Varšavskej zmluve. Svojim správaním pripomíname „čierneho pasažiéra“. Zahraničnú politiku v podstate netvoríme. Vezieme sa na vlne väčšinového rozhodnutia, či nostalgie za minulosťou. Je možné to zmeniť? Prečo nám chýba európska identita? Môže malý štát formovať alebo ovplyvňovať európsku a globálnu politiku? Aké by mala mať priority naša zahraničná politiky v súčasnosti na najbližšom štvrťstoročí?

  • Martin Klus – štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky
  • ďalších hostí doplníme…

Ako sme budovali zahraničnú politiku?
Vytvorenie funkčnej a reálnej federácie v roku 1990 znamenalo aj začiatok formovania zahraničnej politiky Slovenska. Najskôr v rámci zahraničnej politiky ČSFR, po roku 1993 už v podobe suverénnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky, pred ktorou stálo množstvo víziev. Ako sa s nimi rodiaca sa diplomacia vyrovnala? Zlomovým bodom pre slovenskú zahraničnú politiku bolo obdobie vlád Mikuláša Dzurindu (1998-2006), počas ktorých sa rozhodovalo o euroatlantickom ukotvení Slovenska. O našej súčasnosti. Dnes sa ukazuje, že tento zápas bol najdôležitejším pre bezpečnú budúcnosť Slovenska. Čo všetko sme museli urobiť, aby bola Slovenská republika rešpektovaným hráčom na poli medzinárodnej politiky? Čo všetko sme museli obetovať, aby sme sa stali členmi Európskej únie a NATO?

  • Pavol Demeš – minister medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky (1991 – 92)
  • Mikuláš Dzurinda – bývalý predseda vlády SR (1998 – 2006) a minister zahraničných vecí Slovenskej republiky (2010 – 12)

(Ne)bezpečná Stredná Európa v odraze vojny na Ukrajine
Prebudenie v tom ráno 24. februára 2022 bolo pre všetkých vskutku prekvapujúce. Toto ráno isto zmení svet. Rusko (Putin) zaútočilo na suverénny európsky štát, nášho suseda, ktorí sa v očiach diktátora z Moskvy previnil tým, že sa chcel sám a slobodne rozhodnúť, či bude súčasťou euroatlantických štruktúr. Toho sveta, ktorého súčasťou sme už skoro dve desaťročia aj my – Stredná Európa. Ukrajina je vo vojne. Na Balkáne opäť ožívajú démoni krvavej minulosti. Strednú Európu z jej vnútra oslabujú rôzni populisti a pravicoví extrémisti. Často tí užitoční v službách autokratov, ktorých cieľom je oslabiť jednotu Európy a obnoviť neliberálne a autokratické režimy. V akom stave sa nachádza Stredná Európa? Ako vojna na Ukrajine zmení Strednú Európu? Je dnes Stredná Európa v (ne)bezpečí?

  • Katarína Cséfalvayová – spoluzakladateľka a riaditeľka Inštitútu pre strednú Európu
  • Lucia Yar – zastupujúca šéfredaktorka Euractiv.sk
  • Marián Majer – štátny tajomník Ministerstvo obrany Slovenskej republiky