Africký roh: uväznený v neriešených konfliktoch

Typ eventu
prednáška
dátum
02. 04. 2024
čas
19:00
Miesto
online https://www.fb.com/wetzlerinstitute
Organizátor
Malý Berlín
Vstupné
zdarma

V roku 2019 sa v Sudáne po tridsiatich rokoch zbavili diktátora Umara al-Bašíra. Nádej na deklarovanú spolupráci civilného sektora a armády sa však rozplynula krajina, no najmä provincia Dárfur, sa opäť „topia“ v krvi.
Južný‎ Sudán, nezávislý od roku 2011, taktiež nenaplnil očakávania budovania stabilnej a demokratickej spoločnosti. Miesto toho sa zacyklil v nekončiacej špirále násilia, porušovania ľudských práv a humanitárnej krízy.
Nestabilitu Afrického rohu podčiarkujú občianska vojna a etnické konflikty v Etiópii. Neúspešný zápas somálskej vlády s teroristickou organizáciou aš-Šabáb a postupný rozpad Somálska (Somaliland a Puntland), či prítomnosť viacerých štátov v Džibutsku. Minulosť regiónu je zmietaná cyklickým násilím. Aká bude budúcnosť tejto časti Afriky?

HOSTIA
Dionýz Hochel, slovenský diplomat v službách EÚ, vedúci politickej a informačnej sekcie zastúpenia EÚ v Južnom Sudáne a Botswane
Ladislav Garassy, politický geograf, odborník na konfliktné a post-konfliktné štáty Blízkeho východu a východnej Afriky

PODUJATIE BUDE PREBIEHAŤ LEN ONLINE
Vysielanie nájdete na www.fb.com/wetzlerinstitute a v tejto udalosti.

VIAC O TÉME
V roku 2019 sa v Sudáne po tridsiatich rokoch zbavili diktátora Umara al-Bašíra. Oživila sa spomienka na tzv. arabskú jar. Nádej na pozitívny výsledok sudánskej revolúcie dávala deklarovaná spolupráca civilného sektora a armády. Po rokoch sa však Sudán ocitol v rovnakej situácii ako Líbya. Vývoj v Sudáne je od apríla 2023 poznačený konfliktom dvoch kľúčových zložiek armády, do ktorého sa zapájajú tradiční aktéri blízkovýchodných kríz, hoc na prvý pohľad v netypickým pozíciách. Každá zo strán verí, že je legitímnou autoritou a môže vojensky poraziť tú druhú. Sudán, no najmä provincia Dárfur, sa opäť „topia“ v krvi. Viac než 6 miliónov ľudí bolo vyhnaných zo svojich domov. Skoro dva milióny z nich utieklo zo Sudánu. Aká je vízia post-Baširovského Sudánu?

Keď v roku 2011 získal Južný Sudán nezávislosť viacerí stúpenci rozdelenia Sudánu očakávali budovanie stabilnej a demokratickej spoločnosti. Opak je však pravdou. Južný Sudán sa zacyklil v nekončiacej špirále násilia, porušovania ľudských práv a humanitárnej krízy. V roku 2020 oficiálne skončila občianska vojna medzi frakciami vedenými Saalva Kíírom a Riek Macharom. Voľby naplánované na rok 2022 sa presunuli až na koniec roka 2024. Južný Sudán je síce najmladšia, no súčasne najchudobnejšia krajina regiónu. Aké sú vyhliadky budúcnosti pre ľudí z Južného Sudánu? Prečo vznikol štát, ktorý dnes „umiera na hlad“ a všetky choroby zlyhávajúceho štátu? Prečo by nám osud ľudí Južného Sudánu nemal byť ľahostajný?
Nestabilitu Afrického rohu podčiarkujú občianska vojna a etnické konflikty v Etiópii. Neúspešný zápas somálskej vlády s teroristickou organizáciou aš-Šabáb a postupný rozpad Somálska (Somaliland a Puntland), či prítomnosť viacerých štátov v Džibutsku. Minulosť regiónu je zmietaná cyklickým násilím. Aká bude budúcnosť tejto časti Afriky?

Dionýz Hochel
Slovenský diplomat v službách európskej diplomacie; bol v prvých radoch študentského protestného hnutia, ktoré zorganizovalo dva prelomové štrajky – 16. novembra 1989, pri príležitosti dňa študentstva a 20. novembra 1989, kedy vyhlásili štrajk vysokých škôl. Pracoval ako aktivista na tlačovom oddelení VPN. Po roku 1990 študoval politológiu v zahraničí, v USA a Veľkej Británii. Pracoval v zastúpení Európskej komisie na Slovensku a bol vedúcim kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave (do 2020). V rokoch 2021 – 2023 bol vedúcim politickej a informačnej sekcie zastúpenia EÚ v Južnom Sudáne. Od septembra 2023 zastáva rovnakú pozíciu na zastúpení EÚ v Botswane.

Ladislav Garassy
Politický geograf, ktorý sa dlhodobo zameriava na problematiku konfliktných a post-konfliktných regiónov východnej Afriky a širšieho Blízkeho východu. Už dve desaťročia aktívne pôsobí ako pozorovateľ volieb v Keni, v Afganistane, v Etiópii, v Pakistane, v Palestíne a v ďalších štátoch. Prednášal na rôznych univerzitách, viedol kurzy mierotvornej antropológie.

MODERÁTORI:
Jakub Škoda a Jozef Lenč

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio. Zobraziť menej