Divadlo Kontra: Macbeth

Typ eventu
divadlo
dátum
22. 04. 2024
čas
19:00
Miesto
Malý Berlín
Organizátor
Malý Berlín
Vstupné
predpredaj: 9 € (link čoskoro); v deň podujatia: 12 €; študenti, seniori, ZŤP: 6€

Hypnotizujúce predstavenie. Macbeth ako ste ho ešte nevideli, ocenený Cenou mesta Wroclav z festivalu Wrostja.
Macbeth – štúdia zločinu, túžba po moci, tragédia svedomia.
Macbeth je jednou z najznámejších tragédií najväčšieho dramatika všetkých čias. Je príbehom statočného vojaka a skutočného vlastenca, oddaného svojmu kráľovi, ktorý sa pod vplyvom lákavých vízií postupu v spoločenskom rebríčku, nahovorený bezohľadnou manželkou, rozhodne zavraždiť svojho vládcu, Duncana. Od momentu vraždy žije v neustálom strachu.
V predstavení niet Duncana, Banqua, Macduffa, dokonca ani Lady Macbeth. Je len hlavný hrdina. Človek, ktorý trpí. Trpí, lebo sa stotožňuje s vlastnými myšlienkami. Identifikuje sa s falošným egom a ním vykonštruovaným príbehom. Je skutočne vrahom? Alebo udalosti, ktoré rozohráva, sú len projekciami jeho mysle? Utrpenie jednako vytvára možnosť prebudenia. Podarí sa mu to?

William Shakespeare: MACBETH
Adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhin
Hrá: Peter Čižmár

Inšpiráciou adaptácie bolo dielo Eckarta Tolleho, najmä jeho kultová kniha Sila prítomného okamihu. Predstavenie ste mohli vidieť na mnohých zahraničných festivaloch: v Turecku, Litve, Poľsku, Maďarsku, Čechách, Arménsku, Macedónsku, Ukrajine, Grécku a Gardzieniciach. Naposledy získal ocenenie na prestížnom festivale Teatropolis v Poľsku v roku 2023 špeciálnou cena za “Vytvorenie nezabudnuteľnej kreácie, za výnimočnú precíznosť v použití hereckej techniky a za odvahu samému popasovať sa s dielom Shakespeara“.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.