Kde stojí slovenská spoločnosť vo vzťahu k Rusku? PRESÚVA SA NA 18. MÁJA

Typ eventu
diskusia
dátum
20. 04. 2023
čas
19:00
Miesto
Malý Berlín - Hlavná sála
fb event
Vstupné
zdarma

Ruská vojna proti Ukrajine politicky rozdelila aj Sloven­sko. Spoločnosť ani politici nemajú jednotný názor na podporu Ukrajiny, ani na ďalší vývoj vzťahov s Ruskom. Ako by sa mala naša zahraničná politika vyvíjať po predčasných voľbách? Hosťami diskusie budú minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Peter Kmec.

Moderujú: Jozef Lenč, Jakub Škoda

Rastislav Káčer, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí
Vyštudoval nielen Chemicko-technologickú fakultu na STU v Bratislave, ale aj Ústav medzinárodných vzťahov Karola Rybárika na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Profesionálnu kariéru odštartoval ako politický analytik na Ministerstve zahraničných vecí SR v roku 1992, v rokoch 1994 až 1998 pracoval ako styčný diplomat v centrále NATO v Bruseli. Po návrate z Bruselu bol riaditeľom pre politické plánovanie a neskôr generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a medzinárodné organizácie. V rokoch 2001 až 2003 bol štátnym tajomníkom Ministerstva obrany SR so zodpovednosťou za rokovania a prístupový proces Slovenska do NATO. Takisto patril ku kľúčovým vyjednávačom vstupu Slovenska do NATO. V rokoch 2003 až 2008 pôsobil ako veľvyslanec v USA, pričom v tomto čase sa výrazne pričinil o to, že Spojené štáty zrušili vízovú povinnosť pre slovenských občanov. Prispel tiež k tomu, aby sa na Slovensku uskutočnila vôbec prvá návšteva prezidenta USA. V rokoch 2013 až 2018 bol veľvyslancom v Maďarsku. Od roku 2020 do roku 2022 bol veľvyslancom v Českej republike. V súčasnosti pôsobí ako Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí v demisii.

Peter Kmec, poslanec NR SR a podpredseda výboru NR SR pre európske záležitosti
Absolvoval štúdium medzinárodných vzťahov na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Doktorát práva získal na Univerzite Komenského a vzdelanie si prehĺbil vo Washingtone v rámci vzdelávacieho kurzu Frost Task Force, ktorý bol zameraný na budovanie parlamentnej demokracie v krajinách strednej a východnej Európy. V rokoch 1993 až 1997 pracoval v Stálej misii Slovenskej republiky pri OBSE vo Viedni, kde zodpovedal za vojensko-politickú a bezpečnostnú dimenziu. V rámci svojej diplomatickej kariéry pôsobil ako zástupca veľvyslanca v Izraeli a tiež v USA (2000–2005). Veľvyslancom Slovenskej republiky vo Švédsku sa stal v roku 2005. Pôsobil ako poradca predsedu vlády pre zahraničnú politiku. V súčasnosti je poslancom NR SR a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti.