Kompaníková & Hrustič: Umenie blízkosti

Typ eventu
diskusia
dátum
14. 02. 2024
čas
18:00
Miesto
Malý Berlín - Hlavná sála
fb event
Vstupné
predpredaj: 5 EUR, v deň podujatia: 5 EUR, študenti, seniori a ZŤP: 2 EUR

Prečo sa vo vzťahu cítime osamelo? Čo robiť, ak sa zo vzťahu vytratila intimita? Na tieto, ale aj na veľa iných otázok o vzťahoch odpovedá kniha rozhovorov Moniky Kompaníkovej a Jána Hrustiča o umení blízkosti.

Psychológ Ján Hrustič hovorí, že osamelosť je, keď sme vedľa seba, ale každý vo svojom svete. Keď partnerstvo upadne do rutiny a láska je vyčerpávaná hádkami, vzájomnými zraneniami, netoleranciou a nepochopením, prichádza odcudzenie a pocit osamelosti. Nie je to však nezvratný proces a máme ho v našich rukách – stačí zamerať pozornosť na tie správne veci, naučiť sa vhodne komunikovať a nájsť odvahu vziať na seba zodpovednosť za kvalitu vzťahu.

Moderuje Ľubo Šulko.

Ján Hrustič (1951)
vyštudoval všeobecnú psychológiu so špecializáciou na poradenskú psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Absolvoval viaceré sociálno-psychologické a psychoterapeutické tréningy vrátane deväťročného psychoterapeutického tréningu v Gestalt terapii organizovaného inštitútom Metanoia v Londýne. Posledných viac ako dvadsať rokov poskytoval rodinné a partnerské poradenstvo v centre poradensko-psychologických služieb, ktoré sa pretransformovalo na referát poradensko-psychologických služieb, kde pracoval až do dôchodku. Aktuálne sa ešte stále veľmi limitovane venuje rodinnému a partnerskému poradenstvu. Napísal knihu Od osamelosti k blízkemu vzťahu v partnerstve (2015).

Monika Kompaníková (1979)
študovala grafiku a maľbu na VŠVU v Bratislave, no posledných dvadsať rokov sa venuje najmä literatúre. Dlhodobo spolupracuje s neziskovým sektorom aj SNG. Je autorkou štyroch kníh pre dospelých a piatich kníh pre deti, vrátane románu Piata loď, ktorý bol v roku 2011 ocenený cenou Anasoft litera a sfilmovaný, i knihy pre deti s názvom Hlbokomorské rozprávky. Od roku 2019 je editorkou knižnej edície Denníka N.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.