Prihláste sa na odber nášho newsletra a dostávajte najnovšie informácie o dianí na Nádvorí.
Ako slovenskí architekti vplývali na architektúru na Ukrajine? Dozvieme sa na prednáške našej rezidentky Liny Degtyaryovej z Užhorodu.
Podkarpatská Rus sa podľa výsledkov demokratických stretnutí a podľa rozhodnutí mierovej dohody zo Saint-Germain stala v roku 1919 súčasťou 1. ČSR. V mestách a obciach regiónu, predovšetkým v jeho hlavnom meste Užhorod, sa začiatkom 20. rokov minulého storočia začala rozsiahla výstavba a rozvoj všetkých typov infraštruktúry.
Tieto procesy sa časovo zhodovali s konvenčným datovaním rozšírenia moderny v Európe a zvyšku sveta – architektúry novej doby. Českí a slovenskí architekti boli tvorcami novej architektúry na úrovni najznámejších architektonických škôl. Na príklade Užhorodu uvidíme, ako sa realizovali ich nové myšlienky a štátna politika republiky v oblasti urbanizmu.
Lina Degtyaryova
je historička architektúry, ktorá sa zaoberá architektúrou a umením 19. a 20. storočia Strednej a Východnej Európy. Je doktorandka a lektorka Katedry archeológie, etnológie a kulturológie Užhorodskej národnej univerzity. Jej dizertačná práca sa venuje medzivojnovým urbanistickým procesom a dejinám architektúry v Užhorode. Je spoluzakladateľkou mimovládnej organizácie a projektu Uzhhorod Modernism.
Podujatie z verejných zdrojov podporili:
Mesto Trnava, Fond na podporu umenia
Mediálni partneri
trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Trnavské rádio, Trnavsko