Od elixírov po lieky — beseda s MUDr. Líviou Hlavačkovou

Typ eventu
beseda
dátum
04. 12. 2023
čas
18:00
Miesto
Malý Berlín - Malá sála
Organizátor
Artis Omnis
fb event
Vstupné
2 EUR

Od elixírov po lieky je čerstvá kniha z vydavateľstva Artis Omnis, ktoré pri tejto príležitosti pozýva na diskusiu s autorkou.

Dozviete sa, ako sme sa prepracovali od liečebných postupov antického Grécka až po moderné prípravky. Je to príbeh plný fascinujúcich kontrastov. Lívia Hlavačková predstaví prehľad dôležitých míľnikov medicíny a farmácie, ale aj kurióznych postupov liečby či receptov dávnych odvarov a mastičiek. Zároveň priamo zo zákulisia farmaceutického priemyslu priblíži vývoj liekov, opíše, aké hrozivé kauzy spojené s výskumom ľudstvo zažilo, a vysvetlí aj nástrahy novodobých elixírov dnešných šarlatánov.

Viac o knihe:
„Keď sa ponoríme do histórie medicíny a farmácie, zrazu sa dokážeme pozrieť na súčasné lieky úplne iným pohľadom a uznaním. Možno lepšie oceníme, akou cestou si dnes musia prejsť od nápadu až po recept. Možno ľahšie rozpoznáme šarlatánov, ktorí sa nám snažia predať ničím nepodložené nafúknuté sľuby.

Túto knihu som zostavila najmä s myšlienkou na ľudí, ktorí sa medicíne či farmácii nevenujú a ktorí sa chcú zorientovať v mori užitočných aj neužitočných informácií a dezinformácií týkajúcich sa nielen skutočne liečivých, ale aj ,čarodejných‘ prípravkov. Verím však, že zároveň poskytne zaujímavé čítanie všetkým, ktorí sa radi dozvedajú nové veci.”

MUDr. Lívia Hlavačková, PhD. (1983)
pracuje v klinickom výskume nových liekov a často prednáša na rôzne medicínske témy. Venuje sa popularizačným textom, ktorých napísala takmer dvesto a mnohé zverejnila ako súčasť Newslettera pre zvedavých ľudí (vychádzal v rokoch 2021 a 2022). Hosťovala vo viacerých podcastoch a podieľala sa aj na odborných recenziách kníh Očami farmácie a Epidémie v dejinách. Okrem popularizácie píše aj beletriu v žánri fantasy (YA séria Gwind).