RASTER: Land Of Fathers

Typ eventu
prednáška
dátum
17. 04. 2024
čas
19:00
Miesto
Malý Berlín
Organizátor
Malý Berlín
Vstupné
predpredaj: 3 €; v deň podujatia: 5 €; študenti, seniori, ZŤP: 2€

Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia.
Tentokrát prijal pozvanie maliar Michal Černušák, ktorého výtvarné dielo je znepokojivým, ale i pôsobivým otáznikom nad našou civilizáciou a jej základmi. Fantaskné výjavy komentujú súčasnosť a prekvapivou kombináciou známych symbolov privádzajú diváka k zamysleniu nad často automaticky vnímanými aspektami moderného života.
V jeho najnovších dielach môžeme vidieť skupiny potápajúcich sa „hľadačov artefaktov,“ plávajúcich medzi pozostatkami architektonických prvkov a spotrebných predmetov zrúteného sveta.
Paralelne k tomuto rozpadu možno v iných prácach pozorovať zosilnenie mocenských štruktúr v ekonomickom i politickom slova zmysle. Biznismeni v oblekoch, politici či reklamní mágovia, ktorí stoja za jedinými pevnými štruktúrami tohto sveta – uniformnými továrňami na produkty či pracovnú silu.

Michal Černušák
patrí k etablovaným vizuálnym umelcom strednej generácie, ktorý vystavuje doma i v zahraničí. Od svojho vstupu na umeleckú scénu sa programovo venuje témam modernej spoločnosti a s ním súvisiacim kontextom globalizácie a konzumu, pričom kontinuálne pracuje technikou airbrushu v kombinácii s akrylom a olejom. Pre jeho maľby sú najmä v začiatkoch charakteristické kulisy veľkomesta, žiariaceho v šere umelého osvetlenia a reklamných plôch. Statické urbánne scenérie neskôr destabilizujú explózie a katastrofy, či zrážajúce sa ľudské davy, zachytené nezúčastnenou masmediálnou optikou.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.