Raster: Raz toto všetko bude vaše 

Typ eventu
Prednáška
dátum
30. 03. 2021
Miesto
Online
Organizátor
Malý Berlín
Vstupné
Vstupné

Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do Rastra tentoraz prijal výtvarník Tomáš Džadoň.

Prednáška predstaví tri projekty, ktoré podľa ambície umelca ašpirovali, prípadne ašpirujú na večnosť. Prvým je pamätník ľudovej architektúry ľudovo nazývaný „tri drevenice na paneláku“. Predstavoval tri „klasické“ zrubové drevenice umiestnené na streche „klasického“ panelového domu na jednom z najväčších košických sídlisk. Druhým projektom je detské ihrisko v Leopoldove, ktoré má ambíciu vychovávať deti k pluraritnému vnímaniu prostredia, v ktorom žijeme. Tretím projektom je výstava Unplugged v pražskom Rudolfíne. Tá hľadá zdroje našich výčitiek smerom k životnému prostrediu, ktoré si ničíme.

Tomáš Džadoň ( * 1981, Poprad)
Promoval v roku 2007 v Ateliéri monumentálnej tvorby Jiřího Příhody na AVU a doktorandské štúdium ukončil v NeAteliéri prof. Dezidera Tótha. Je viacnásobným finalistom Ceny Oskára Čepana a Jindřicha Chalupeckého. Spolu s Daliborom Bačom, Martinom Piačekom a Michalom Moravčíkom založil občianske združenie Verejný podstavec (2010). V roku 2013 postavil na panelák v Košiciach Pamätník ľudovej architektúry. V roku 2016 ho po nepredĺžení zmluvy nájomníkmi musel demontovať. Aktuálne je pedagógom v ateliéri hosťujúceho umelca na AVU v Prahe.