Voľby, ktoré zmenili Slovensko (1998 – 2023) | politologické rozpravy Michala Horského

Typ eventu
konferencia
dátum
29. 09. 2023
čas
16:00
Miesto
Malý Berlín - Hlavná sála
Organizátor
Wetzler Institute a Malý Berlín
fb event
Vstupné
zdarma

Pokračujeme v tradícii politologických rozpráv symbolicky na Michala, v roku nedožitých 80. narodenín Michala Horského. Konferencia o voľbách, ktoré menili a zmenia Slovensko, je venovaná tomuto trnavskému politológovi, človeku Novembra 1989, poslancovi Federálneho zhromaždenia (1990 – 92) a tiež jednému zo zakladateľov obnovenej Trnavskej univerzity v Trnave (1992).

30. septembra prebehnú voľby, ktoré mnohí považujú za dôležité a prelomové. Voľby, ktoré môžu zmeniť smerovanie Slovenska. Lenže takých volieb sme už zažili viacero, a to v rokoch 1990, 1992, 1994, ale najmä 1998. Tie boli vyvrcholením dovtedajšieho zápasu o demokraciu.

V čom by sme sa z nich mali a mohli poučiť? V čom budú aktuálne voľby kľúčové? Aké sú paralely medzi voľbami z roku 1998 a 2023?

HARMONOGRAM:

16.00 – 16.25 h | OTVORENIE

  • Jozef Lenč, politológ, Wetzler Institute
  • Michal Horský ml., právnik, CEO DemDis a komentátor denníka Pravda
  • Dionýz Hochel, Head of Political, Press and Information Section at the Delegation of the European Union in South Sudan

16.30 – 18.00 h | VOĽBY, KTORÉ ZMENIA SLOVENSKO?

  • Dagmar Kusá – politologička, Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií
  • Martin Kugla – politológ a publicista

Pred štvrťstoročím, na konci septembra 1998, sa konali voľby, ktoré mnohí považovali za kľúčové pre budúcnosť Slovenska. Podobne ako v dňoch tejto konferencie, keď už bude skončená predvolebná kampaň, aj ju sprevádzali obavy o ďalšie smerovanie Slovenskej republiky. O to, či sa pokúsime byť súčasťou Západu, alebo sa definitívne obrátime na Východ. Podobne ako pred voľbami 2023, aj vtedy sa intenzívne hovorilo o spájaní, o dôležitosti nepoľaviť v zápase o demokraciu a dôvere v inštitúcie zastupiteľskej demokracie. Už vtedy sa témou volieb stali konšpirácie a významnú úlohu v predvolebnej motivácii voličov zohrávali mimovládne organizácie.

Podobností, ale aj odlišností by sme mohli nájsť viac. Kam sme sa pohli od volieb 1998? Aké paralely či ponaučenia by sme si mohli/mali vziať z volieb a kampane z roku 1998 pre našu aktuálnu situáciu pred voľbami 2023?

Moderátor: Jozef Lenč

18.00 – 18.20 h | PRESTÁVKA

18.20 – 20.00 h | VOĽBY, KTORÉ ZMENILI SLOVENSKO

  • Béla Bugár – politik, bývalý poslanec a podpredseda NR SR
  • Ivan Šimko – politik, bývalý poslanec a minister Vlády Slovenskej republiky
  • Peter Weiss – diplomat a politik, bývalý poslanec a podpredseda Slovenskej národnej rady

November 1989 bol zlomovým bodom československých politických dejín v druhej polovici 20. storočia. Voľby v júni 1992 a následný politický vývoj zas definitívne rozhodli, že bývalá federácia sa rozdelila na dva suverénne štáty. Pred štvrťstoročím si časť politickej scény „nasadila červené nosy a vyhnali Mečiara“. Aspoň to tvrdí v názve svojej knihy popisujúcej kreovanie SDK, voľby v roku 1998 a zostavenie prvej vlády Mikuláša Dzurindu, Ivan Šimko.

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa zviedol rozhodujúci boj – akýsi epilóg Nežnej revolúcie – ktorý nateraz umožnil Slovensku vytvoriť funkčný systém zastupiteľskej demokracie a ukotvil ho v Európskej únii a v NATO. Prečo sa stále obávame o osud demokracie? V čom bol rozhodujúci zápas o demokraciu, ktorý vyvrcholil vo voľbách v septembri 1998? Ako s odstupom času môžeme hodnotiť udalosti spred štvrťstoročia – ich úspechy aj chyby?

Moderátor: Jozef Lenč