Výšivka základnými stehmi

Typ eventu
workshop
dátum
20. 02. 2023
čas
17:30
Miesto
Malý Berlín - Malá sála
fb event
Vstupné
predpredaj: 7 EUR, v deň podujatia: 10 EUR

Výšivky sa nebadane vytratili z našej každodennosti a spolu s nimi aj výšivkárske remeslo. Vyšívanie ale stále patrí k výborným relaxačným technikám. Zabudnete pri ňom na starosti a ešte vám zostane aj krásna dekorácia. Technika vyšívania je ideálna aj na zdobenie odevov či tašiek alebo tvorbu originálnych sezónnych ozdôb.

V roku 2023 sme pre vás s lektorkou Martinou Valentovou pripravili sériu workshopov, na ktorých sa naučíte základy vyšívania i náročnejšie postupy. Venovať sa budeme predkreslenej výšivke a základom výšivky plným stehom.

TERMÍNY WORKSHOPU
1. časť: 20. február 2023
2. časť: 13. marec 2023

  • KAPACITA: 10 osôb
  • REGISTRÁCIA: workshop(zavináč)malyberlin.sk
  • DOMÁCA ÚLOHA: keďže po prvom kurze je potrebné doma stehy cvičiť, aby ste sa vedeli vo vyšívaní posunúť k druhej lekcii, je potrebné si zabezpečiť kruhy na vyšívania (priemer 20 cm), nožničky a ihly – tie si prineste už na prvú lekciu.

PROGRAM WORKSHOPOV
Na prvom kurze, ktorý bude pozostávať z dvoch hodín (vo februári a v marci), sa naučíme výšivku základnými jednoduchými stehmi. V každej časti preberieme iné typy stehov: vo februári nás čaká predný a zadný steh a francúzsky uzol; na marcovej hodine sa naučíme stonkový steh a tiež aj to, ako sa o výšivku starať a ako ju natiahnuť na rám. Pani Valentová si ako tému pre predkreslenú výšivku zvolila tému záchrany včiel, ktorá v nej v uplynulom roku zarezonovala.

O LEKTORKE
Martina Valentová
Jej život je pevne spojený s Trnavou a ako správny lokálpatriot miluje a je hrdá na jeho pamiatky, históriu a kultúru. Od 16-tich rokoch sa pohybujem vo folkórnom svete, v ktorom ju veľmi zaujal slovenský ľudový odev a ľudová výšivka. Pracovala tri roky pre ÚĽUV a od roku 2015 organizovala v rámci osvety a dobrovoľníctva kurzy vyšívania v Cíferi pod názvom Výšifkársky spolek a od roku 2018 aj v Malom Berlíne. Jej kurzy sú zamerané hlavne na ľudovú výšivku z okolia Trnavy.