Workshop: Haiku s Evou Urbanovou

Typ eventu
workshop
dátum
16. 03. 2024
čas
14:00
Miesto
Malý Berlín
Organizátor
Malý Berlín
Vstupné
predpredaj: 3 €; v deň podujatia: 5 €; študenti, seniori, ZŤP: 2 €

Poďte sa spolu s nami ponoriť do umenia haiku. Je možné vložiť dôležité a vzácne posolstvo do sedemnástich slabík?
Japonské umenie písania haiku už stáročia potvrdzuje, že áno. Je potrebné si všímať krásu všedných dní, vecí, pestovať lásku a citlivosť k okolitému svetu. V Malom Berlíne privítame Evu Urbanovú, ktorej nedávno vyšla monografia o slovenskom variante haiku O muškátoch, mravcoch a jarabinách. Povie nám viac o dejinách haiku a spolu si pod jej vedením vytvoríme aj vlastné verše.
Workshop bude pozostávať z dvoch častí. Najprv sa dozviete niečo o samotnom haiku a o tom, akými premenami prešlo od jeho vzniku v 17. storočí až po súčasnosť. Predstavíme si pôvodné japonské haiku, jeho majstrov a najmä pravidlá, ktoré tvoria „esenciu“ tohto exotického žánru. Na inšpiráciu si prečítame ukážky najznámejších klasických a moderných haiku a tiež jeho inonárodné varianty.
Druhá časť workshopu bude pozostávať z tvorby autorských haiku. Pomôckou bude pracovný list s jednoduchými návodmi.

EVA URBANOVÁ
je literárna vedkyňa, kritička, pedagogička, príležitostná poetka. Vo svojom výskume sa dlhodobo venuje žánru haiku, špeciálne jeho slovenskému variantuJ e autorkou knihy pre deti a mládež Jeleňatý a Kravatý (2019), za ktorú získala ocenenie Debut roka čitateľov Knižnej revue. V oblasti literárnej vedy a kritiky svoj záujem upriamuje na poéziu; štúdie a recenzie publikuje v domácich a zahraničných periodikách, antológiách a zborníkoch. Je autorkou vedeckej monografie Medzi snom a fikciou – poetická tvorba Evy Luky (2022).

Kapacita je obmedzená preto je nevyhnutná registrácia na: workshop(zavináč)malyberlin.sk.
Vaša registrácia bude platná po prijatí emailu s potvrdením rezervácie.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.