Ypsalon 2023 | Oksana Zabužko: Najdlhšia cesta

Typ eventu
beseda
dátum
25. 11. 2023
čas
16:00
Miesto
online - FB/MalyBerlin
fb event
Vstupné
zdarma

Hoci Oksana Zabužko tento rok na festival Ypsalon 2023 nepricestuje, rozhodli sme sa, že vám zážitok z besedy s ňou prinesieme – aj keď trochu inak. Program si budete môcť pozrieť ako online stream z pohodlia vlastného domova.

Oksana Zabužko je jednou z najvýznamnejších ukrajinských spisovateliek a intelektuálok. Výrazne ovplyvnila nielen ukrajinský, ale aj svetový literárny diskurz. Spolu so spisovateľkou a prekladateľkou Weronikou Gogolou sa porozprávajú o jej literárnej tvorbe a poslednej eseji Najdlhšia cesta, v ktorej vysvetľuje náročné vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou.

Z ukrajinčiny tlmočí Ondrej Hubinský.

Online stream bude zdarma prístupný na fb.com/MalyBerlin ako aj v zozname našich videí.

Oksana Zabužko
je jednou z najznámejších ukrajinských ale aj svetových intelektuálok. Je spisovateľka, poetka, esejistka a publicistka. Zaoberá sa filozofiou a kulturológiou. Je najprekladanejšou ukrajinskou autorkou. Slovenských prekladov veľa nemá, my by sme to však chceli zmeniť a príbližiť pani Oksanu slovenskému publiku. Je držiteľkou viacerých cien, medzi ktoré patria aj prestižná cena Angelus a Shevchenko National Prize. Prvý román Oksany Zabužko s názvom Poľný výskum v ukrajinskom sexe je jedným z kľúčových textov ukrajinskej literatúry. Po začiatku totálnej invázie napísala esej Najdlhšia cesta, ktorý vysvetľuje ukrajinské kontexty a vzťahy s Ruskom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Slovenské literárne centrum.

Za finančnú podporu ďakujeme aj Veľvyslanectvu Ukrajiny na Slovensku.

Mediálni partneri: Denník N, Knižná revue, Literárne noviny, Vlna, Aktuality.sk, trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko, Trnavské rádio, Rádio Devín, Medzi knihami, novyny.sme.sk.